Stowarzyszenia zawodowe – dlaczego warto do nich dołączyć?

pracy
Grudzień 12, 2017 Piotr Kowalczyk 0 Comments

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem swojej kariery, wstąpienie do stowarzyszenia lub organizacji zawodowej to dobry początek. Istnieją stowarzyszenia dla niemal każdego zawodu lub dziedziny zainteresowań, a wiele z nich ma dostęp i współpracuje z wieloma znanymi firmami. Stowarzyszenie to grupa wyselekcjonowanych ludzi o podobnych zainteresowaniach, z których każdy wnosi do grupy coś wartościowego. Oto kilka korzyści płynących z dołączenia do stowarzyszenia.

Zdobywaj i utrzymuj zawodowe kontakty

pracyTworzenie profesjonalnych relacji jest bardzo ważne. Dołączenie do grupy pozwala poznać nowych ludzi z tej samej branży lub branży pokrewnych, dzięki czemu jej członkowie mogą wspierać się pomagać sobie nawzajem w osiąganiu zawodowych celów. Stowarzyszenia sponsorują liczne wydarzenia przez cały rok, które pozwalają Ci utrzymywać kontakt z rówieśnikami. Możesz podzielić się pomysłami, poprosić o radę, zgłosić się jako prelegent lub zostać członkiem komisji.

Ponieważ większość stowarzyszeń uczestniczy w krajowych lub lokalnych konferencjach, możesz wziąć w nich udział, co daje możliwość poznania najświeższych informacji dotyczących interesującej Cię branży, „najlepszych praktyk” lub nowych pomysłów, a także spotkania się i przeprowadzenia burzy mózgów z innymi osobami.

Kolejną korzyścią wynikającą z ulepszenia Twojej sieci kontaktów jest to, że możesz znaleźć mentora, który pomoże Ci w zaspokojeniu Twoich zawodowych potrzeb lub sam możesz zostać mentorem dla kogoś innego. Udział w forach dyskusyjnych sponsorowanych przez stowarzyszenie to także świetny sposób na powiększenie sieci kontaktów. Dzięki temu możesz nie tylko budować przydatne zawodowe relacje, ale także poznać wspaniałych przyjaciół o podobnych zainteresowaniach jak Ty.

Przejmij kontrolę nad swoją karierą

pracyKolejnym ważnym powodem, dla którego warto rozważyć członkostwo w stowarzyszeniu, jest skorzystanie z ich zasobów zawodowych. Stowarzyszenia często mają oferty pracy dostępne tylko dla ich członków. Jest to świetny sposób na znalezienie ukierunkowanych ofert pracy dla Twojego obszaru zainteresowań.

Ponadto wiele stowarzyszeń udostępnia zasoby kariery, takie jak wskazówki dotyczące skutecznych CV lub listów motywacyjnych, strategii poszukiwania pracy i technik negocjacyjnych. Niektóre stowarzyszenia mają nawet panele ekspertów, z którymi można się kontaktować w celu uzyskania szczegółowych odpowiedzi na istotne dla nas pytania związane z karierą. Inne korzyści obejmują informacje o seminariach, szkoleniach lub klasach certyfikacji, które mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Poszerz swoją wiedzę

pracyWiększość stowarzyszeń zapewnia dla swoich członków dostęp do informacji takich jak: studia przypadku, czasopisma artykuły, książki napisane przez ekspertów z danej dziedziny lub obszaru zainteresowań. Ponadto stowarzyszenia stanowią źródło informacji o stypendiach, dofinansowaniach, konkursach i nagrodach dla profesjonalistów. Bez względu na dziedzinę, ważne jest, aby być na bieżąco ze wszystkimi istotnymi kwestiami.

Tak więc, niezależnie od tego, czy szukasz ogólnych informacji czy też ofert pracy ze swojej branży, dołączając do stowarzyszenia uzyskasz dostęp do bieżących wydarzeń. To szansa na poznanie nowych ludzi i nawiązanie inspirujących znajomości. Dołączenie do stowarzyszenia zawodowego to krok w dobrą stronę!